hajminőség romláésa

A hajminőség romlása

A hajminőség romlása nem csak az önbizalomra, de a mindennapi életre is hatással van. A haj gyengülése és a hajhullás az egészségügyi állapotunkról árulkodhat, valamilyen betegség tünete is lehet. Férfiak és nők esetében is egyaránt javasolt az alapos diagnosztika, amely feltárja a hajhullás, vagy a hajminőség romlásának hátterében álló okokat. Számos olyan orvos esztétikai eljárás van, amely eredményes a hajhullás ellen, vagy a haj ritkulása, gyengülése esetén. Minél korábban szánja rá magát a páciens, annál nagyobb eséllyel lehet látványos és hatékony eredményt elérni.

Mit jelent a hajminőség romlása?

A különféle hajproblémák (hajhullás, hajritkulás) vagy haj minőségében bekövetkező változás sok páciens mindennapi életére van negatív hatással, és gyengíti az önbizalmat. Vannak, akiknek eleve dúsabb a hajuk, viszont sokan a genetikai adottságaik révén eleve vékony hajszerkezettel rendelkeznek. A haj elvékonyodása sok esetben nem valamilyen betegség tünete. Bizonyos életkorban akár egészségügyi probléma nélkül is bekövetkezhet, míg másoknál valamilyen tényező hatására indul meg a haj minőségének romlása. Általában az idősödéssel a haj és a fejbőr állapota is megváltozik, szárazabbá válik. A hajhagymák sorvadásával a hajszálak is egyre vékonyabbá válnak, vékonyodnak, töredeznek, de gyakori panasz a hajhullás is.

Ha a hajunk minőségében a korábbi állapotához képest jelentős, vagy hirtelen változást tapasztalunk, érdemes szakemberhez fordulni. Férfiak és nők esetében is egyaránt javasolt az alapos diagnosztika (hormonális kivizsgálás, laboratóriumi vizsgálat, trichoscopia vizsgálat), amely feltárja a hajminőség romlásának, vagy a hajhullás hátterében álló okokat. Majd az eredmények ismeretében lehet kiválasztani az ideális hajkezelési kúrát, illetve további egészségügyi vizsgálatokra irányítani a pácienst.

hajminőség romlása - haj elvékonyodása

A hajminőség romlásának, a haj elvékonyodásának okai

Genetika

A haj adottságát – a hajszálak dússágát és tartását – a genetika nagyban befolyásolja, és sokat elárul a kilátásainkról, ha ránézünk a felmenőink hajszerkezetére. Az elvékonyodó haj az örökletes tényezőkön kívül számos egyéb tényező hatására kialakulhat. Leggyakrabban a hormonális változások miatt, de az egészségtelen táplálkozás, az életmódbeni szokások és a stressz befolyásolja.

Hormonális változások

A hormonális ingadozás hatására a szervezetben olyan változások történnek, amely haj szerkezében is jelentős változást eredményeznek, például a hajszálak elvékonyodását, hajhullást, és ritkulást. Természetes folyamat a szülés után, szoptatás alatt bekövetkező hajhullás, és a páciensek túlnyomó többségénél a haj 6-9 hónap alatt helyre áll. Viszont, ha egyéb panaszok mellett például foltos hajhullás is tapasztalható – akkor érdemes mielőbb szakemberhez fordulni.

A hajminőség romlása igen gyakori a menopauza során is: változik a haj volumenje, fénytelenné válik, és lassúbb lesz a növekedése. Sok páciensnél tapasztalható a haj ritkulása, és a vékonyodása is.

haj elvékonyodása

Egyes betegségek, és gyógyszer-mellékhatások

Nők esetében a hajminőség romlás és haj elvékonyodás leggyakoribb oka a pajzsmirigy-betegség és az inzulin-rezisztencia, amely nem ritka túlsúlyos, elhízott férfiak esetében sem. Illetve bakteriális fertőzés, emésztési zavarok, emésztőrendszeri problémák, hiánybetegségek miatt is kialakulhat. Jelentkezhet bizonyos gyógyszerek (pl. egyes antidepresszánsok, béta-blokkolók, fogamzásgátlók) mellékhatásaként is.

Életmód, stressz, helytelen táplálkozás

Az egyoldalú táplálkozás, túlzásba vitt fogyókúra, a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, vagy akár a stressz is állhat a hátterében.

Mit lehet tenni az elvékonyodó haj ellen?

A hajszálak elvékonyodását és károsodását a nem megfelelő hajápolási rutin is eredményezheti, például a túl gyakori és intenzív hőkezelés (hajszárítás, hajvasalás), valamint a túl gyakori és nem megfelelő samponnal történő hajmosás. Hetente maximum két-három hajmosás javasolt, legjobb a hajat levegőn száradni hagyni, majd nem túl forró levegővel formázni. Az elvékonyodó haj leginkább egy megfelelő fazonnal és rendszeres hajvágással tartható karban.

hajhullás - hajritkulás

Hajhullás, hajritkulás elleni kezelések

Skintech XL Hair kezelés

Egyik ilyen ígéretes módszer a mezoterápiás Skintech XL Hair kezelés, amelynek lényege, hogy a hatóanyag-kombinációt apró tűszúrásokkal juttatják be a fejbőrbe. Az előzetes konzultáció során részletesen áttekintik a páciens egészségügyi előéletét, életmódját és megállítják a hajhullás típusát. Skintech XL Hair kezeléssel nemcsak a különböző hajhullás típusok, kopaszodás, hanem az elvékonyodó, ritkuló haj is eredményesen kezelhető.

Nucleofill Hair kezelés

A polinuleotidokat tartalmazó Nucleofill Hair kezelés a biostimulációs eljárások közé tartozik. A kúraszerű kezelés eredményes a hajszálak minőségének javítására, a hormonális változások következtében kialakuló hajhullás, hajritkulás és elvékonyodás esetén, valamint szakáll dúsítása céljából is.

Fotók: Depositphotos